Dziś przypada uroczystość odpustowa ku czci Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Witamy w naszej wspólnocie parafialnej ks. Łukasza Tlałkę, sędziego Sądu Biskupiego z Bielska-Białej, który głosi kazania odpustowe. Sumę odpustową odprawi ks. Bronisław Zarański, kapelan Sióstr Zmartwychwstanek, który w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Rozpoczynamy II tydzień psałterza.
W tym tygodniu w liturgii:
W poniedziałek – Wsp. Świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy;
W piątek – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa;
W sobotę – Wsp. Niepokalanego Serca NMP.
Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będą odprawiane w tygodniu o godz. 17.45 a w niedziele po Mszy św. o godz. 11.00.
W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca. W I czwartek modlimy się o nowe powołania do kapłaństwa. W piątek spowiedź od godz. 17.00. Proszę, aby Uczniowie klas III rozpoczęli nabożeństwo dziewięć pierwszych piątków miesiąca uczestnicząc w spowiedzi i we Mszy świętej wieczornej.
Spotkanie formacyjne dla Dzieci Bożych w piątek o godz. 16.30 w salce kościelnej. Zapraszamy dzieci Szkoły Podstawowej do wspólnej modlitwy, rozważania Ewangelii o Panu Jezusie oraz wspólnych zabaw i konkursów.
Kandydaci do bierzmowania, kończą spotkania formacyjne w tym roku szkolnym Mszą św. w piątek o godz. 18.00.
Pragnę podziękować wszystkim za udział w procesji Bożego Ciała. Dziękuję dzieciom sypiącym kwiaty, dzieciom komunijnym, dzieciom przeżywającym rocznicę I Komunii św., rodzicom, oraz tym wszystkim parafianom, którzy przygotowali ołtarze, czyli Strażakom, Oazie rodzin, panom z Rady parafialnej, pani Justynie Żmuda, rodzinom Puchała, Łysoń Dudziński oraz wszystkim paniom, które ofiarowały kwiaty i piękne bukiety do czterech ołtarzy. Pragnę szczególnie podziękować ks. Michałowi i Służbie liturgicznej ołtarza za profesjonalne przygotowanie liturgii Mszy świętej i procesji eucharystycznej.
Dziękuję serdecznie 12 paniom i 4 panom za pięknie wysprzątany kościół na dzisiejszą uroczystość odpustową. Dziękuję wam wszystkim za trud, dar waszych rąk i poświęcony czas dla naszej społeczności parafialnej.
Zachęcam do lektury naszego miesięcznika parafialnego na miesiąc czerwiec, „Gościa Niedzielnego”, „Gościa Extra”, „Małego Gościa” i „Niedzieli”.
Zelatorów proszę o odebranie miesięcznika „Różaniec.”
Życzę wszystkim błogosławionej niedzieli i opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.
„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”
Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.
Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.
- Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.
- Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi tow podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.
- Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.
- Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.
Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.
Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.
Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.
Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres:
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych
Stegna, 23 maja 2024 r.